Fizyka na Scenie 2003

UNIWERSYTET im. Adama MICKIEWICZA 

 INSTYTUT FIZYKI 

61-614 Poznań, ul. Umultowska 85     tel. 8295-169, 8295-210


 

Physics on Stage 3

 

Od stycznia 2003 roku rozpoczęły się przygotowania do trzeciego europejskiego festiwalu „Physics on Stage 3” (POS 3), który odbył się w dniach od 8-15 listopada 2003 roku w siedzibie ESA-ESTEC w Noordwijk w Holandii w ramach sponsorowanego przez Komisję Europejską „Tygodnia Nauki i Technologii”.

Podobnie jak w przypadku poprzednich festiwali do udziału w POS 3 zaproszono nauczycieli, dydaktyków i popularyzatorów z 22 krajów europejskich.

Festiwal POS 3 jest wspólnym projektem siedmiu europejskich organizacji badawczych skupionych w grupie zwanej EIROforum (European Intergovernmental Research Organisation's Forum).

EIROforum tworzą następujące organizacje:

• CERN (Europejskie Centrum Badań Jądrowych),
• ESA (Europejska Agencja Kosmiczna),
• ESO (Europejskie Obserwatorium Południowe),
• EMBL (Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej),
• EFDA (Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Fuzji Termojądrowej),
• ESRF (Europejskie Laboratorium Promieniowania Synchrotronowego),
• ILL (Instytut Laue-Langevina)).

Organizacje te reprezentują najwyższej klasy szybko rozwijającą się naukę i technologię europejską.

Podczas festiwalu w Noordwijk uczestnicy przedstawiali swoje pomysły edukacyjne w ramach stanowisk krajowych (plakaty, demonstracje, prezentacje multimedialne). Odbywały się również warsztaty tematyczne oraz jednogodzinne przedstawienia i 15-minutowe demonstracje na głównej scenie festiwalu.

Za przygotowanie konkursów POS 3 w poszczególnych krajach odpowiedzialne są krajowe komitety organizacyjne (KKO). Komitety te przeprowadzają konkursy, wyłaniają krajowych zwycięzców, przesyłają międzynarodowemu komitetowi organizacyjnemu propozycje przedstawienia i demonstracji na głównej scenie oraz tematów warsztatów. Ustalają także skład delegacji krajowej na festiwal w Holandii.

Wiodącym tematem festiwalu POS 3 jest „Physics and life” – „Fizyka i Życie”.

Fizyka opisuje otaczający nas świat i wyjaśnia zasady jego funkcjonowania. Dogłębne poznanie praw rządzących światem stanowi podstawę, na której opiera się rozwój cywilizacyjny i technologiczny ludzkości. Niestety nieznajomość fizyki we współczesnym społeczeństwie pogłębia się. Dlatego środowisko fizyków musi lepiej popularyzować fizykę tak, aby fizyka odgrywała należną jej rolę w nauczaniu szkolnym i w wykształceniu nowoczesnego człowieka.
Wiodący temat POS 3 - "Fizyka i Życie"- jest z całą pewnością gorącym tematem współczesnej nauki, fascynującym nauczycieli i uczniów, łączącym fundamentalne dziedziny nauki - fizykę, chemię, biologię i medycynę. Należy przypomnieć, że zorganizowany w roku 2001 festiwal „Life in Universe” spotkał się z wielkim zainteresowaniem nauczycieli i uczniów w Polsce i w Europie.
Do udziału w konkursie krajowym "Fizyka na Scenie 3" zaprosiliśmy nauczycieli fizyki, biologii, chemii, lekarzy i uczniów, którzy chcieliby przedstawić swoje propozycje dydaktyczne, interesujące pomysły jak pokazać związki fizyki z życiem, opowiedzieć o swoich osiągnięciach dydaktycznych mieszczących się w temacie festiwalu "Fizyka i Życie" Na konkurs można było także zgłaszać literackie, artystyczne i teatralne propozycje związane z tematem „Fizyka i Życie”.

Krajowy konkurs „Fizyka na Scenie 3”, odbył się na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu w dniu 6 września 2003 roku.

Konkurs w Poznaniu przeprowadzony został w 3 grupach:
• demonstracje fizyczne,
• przedstawienia,
• prezentacje multimedialne.
W konkursie wzięło udział ponad 210 nauczycieli akademickich, nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych z 37 ośrodków. Jury wysoko oceniło poziom wystąpień wszystkich uczestników i wyłoniło laureatów.

Niżej lista laureatów:

Demonstracje

1 miejsce
zespół: dr Jerzy Jarosz i dr Aneta Szczygielska z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
- za demonstrację „Jajko jako symbol życia”,
2 miejsce
zespół: mgr Małgorzata Masłowska i mgr Maria Poniatowska z Gimnazjum w Koźminku
- za demonstrację „Dlaczego śledzie nie żyją w jeziorze i co to ma wspólnego z chrupiącą marchewką?”,
3 miejsce
zespół: mgr Juliusz Ciemniewski i mgr Jan Cytawa z Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie
- za demonstrację „Pole elektromagnetyczne a otoczenie”
 

Przedstawienia (grupa A)

1 miejsce
opiekunka Mgr Feliksa Gawkowska i uczniowie z Zespołu Szkół ogólnokształcących w Zambrowie
- za przedstawienie „Sąd nad promieniotwórczością”
2 miejsce
opiekun mgr Jan Tokar i zespół uczniów z Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich
- za prezentację „Od Talesa do Volty”
Wyróżnienie za poziom artystyczny:
opiekunka mgr Iwona Dominiak, kierownik Natalia Ignatowicz i zespół uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Świnoujściu za przedstawienie „Człowiek Demiurgiem, czyli teatr życiem płacony”
 

Przedstawienia (grupa B)

1 miejsce ex equo
opiekunka mgr Krystyna Raczkowska-Tomczak i zespół uczniów z Gimnazjum nr 2 w Opolu- za przedstawienie „Lekcja dla Ikara”
opiekunka mgr Danuta Bartnik i uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Cieszynie -za przedstawienie „Klęska Lidii Bee”
2 miejsce
opiekun mgr Piotr Chabecki i uczniowie z Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu -za przedstawienia „Zmysły Człowieka”, „W mroźnej krainie” oraz ”Kiedy ciśnienie a kiedy parcie w życiu nam pomaga – dawniej i dzisiaj”.
 

Prezentacje multimedialne

1 miejsce
opiekun mgr Leopold Stefanek i zespół uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy- za prezentacje -„Wiry”, ”Efektywne sposoby chłodzenia dzbanka wody za pomocą lodu” i „Jaskrawe plamki na bańkach mydlanych”
2 miejsce
opiekunka dr Beata Zagórska i uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach za prezentacje „Promieniotwórczy świat” i „Potęga żywiołów”
3 miejsce
opiekunka mgr Aneta Mika i uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie za prezentacje „Fizyka a koszykówka”
4 miejsce
Filip Rudnicki z Gimnazjum nr 25 w Poznaniu za wiersz „Fizyka wokół nas”
 

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 16 września 2003 r. w Gdańsku podczas specjalnej sesji XXXVII Zjazdu Fizyków Polskich, na której przedstawione zostały poniższe propozycje:

opiekunka mgr Feliksa Gawkowska i zespół uczniów z Zespołu Szkół ogólnokształcących w Zambrowie przedstawienie „Sąd nad promieniotwórczością” ,
opiekunka mgr Krystyna Raczkowska-Tomczak i zespół uczniów z Gimnazjum nr 2 w Opolu przedstawienie „Lekcja dla Ikara” ,
opiekunka mgr Danuta Bartnik i uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Cieszynie przedstawienie "Klęska Lidii Bee” ,
Dr Jerzy Jarosz i dr Aneta Szczygielska z Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach demonstracja „Jajko jako symbol życia”,
Zespół: mgr Małgorzata Masłowska i mgr Maria Poniatowska z Gimnazjum w Koźminku demonstracja „Dlaczego śledzie nie żyją w jeziorze i co to ma wspólnego z chrupiącą marchewką?”,
Zespół prof. Leszek Michalak i mgr Juliusz Ciemniewski demonstracja „Pole elektromagnetyczne a otoczenie

Zwycięzcy z Gdańska zostali z kolei przestawieni Międzynarodowemu Komitetowi Organizacyjnemu festiwalu "Physics on Stage 3" jako kandydaci do wystąpień na scenie festiwalu w Noordwijk w dniach 8-15 listopada 2003 roku.

W skład polskiej delegacji weszło 29 osób.

  Zdjęcia z festiwalu Fizyka na Scenie 3 można obejrzeć klikając  >>TUTAJ

  Zdjęcia z festiwalu Physics on Stage 3 można obejrzeć klikając  >>TUTAJ

   

 

 Powrót do strony domowej